HEXAMiTiASiS

HEXAMiTiASiS

Hexamitiasis sıvımsı, yapışkan, hatta kanlı ishalin eşlik ettiği bir bağırsak hastalığıdır.

Patojen :

Genellikle yazın ve sonbahar aylarında görülür. ilk olarak bağırsaklara yerleşir. Özellikle dirençleri hala düşük olan yavrular buna karşı eğilimlidirler. Enfekte olmuş kart güvercinler bu hastalığın belirtilerini fazla göstermezler ve fazla etkilenmezler ama paraziti dışkı yoluyla dışarı atarlar. Bunlara kronik taşıyıcı denir. Kuluçka dönemi 4 ila 5 gündür.

Hastalığın Semptomları :

Kötü kokulu, sümüğümsü hatta kanlı ishal. Hasta güvercinler yemeği ve suyu azaltır, isteksiz olurlar. Bu hastalıktan genç güvercinlerin bağırsakları çok şiddetli etkilenir.

Hastalığın Tedavisi :

Hastalığın belirlenmesinden sonra tüm sürü chevi – col + ile tedavi edilir. Su içme isteği artarsa ( kuluçka dönemi ve sıcak havada ) ilaçlı suya ek yapılmaz. ilaçlı su tükendiğinde yeni su konur. Tedavi boyunca banyo suyu konulmaz.

Hastalığın Tanımı :

Hexamitae, yeni ölmüş kuşun bağırsak mukozasından alınan örneklerin vücut ısısında mikroskobik muayenesiyle görülür. Yavaş ve kendi çevrelerine dairesel hareketler gösteren trichomonadların aksine bu parazitler düz çizgide hızlı hareketler sayesinde tanınabilir.

Benzer Durumlar :

Paramyxovirüs, e-coli, salmonellosis.

Bilgilendirme amaçlıdır, Hasta olan hayvanlarımızı lütfen veteriner hekime gösteriniz.

[jetpack-related-posts]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to top