KADiR ULU iLE SÖYLEŞi

Bursa Kuş Pazarı (Sahiplendirme) Grubumuzun yöneticilerinden değerli posta yetiştiricisi Kadir Ulu arkadaşımızla yapmış olduğumuz kısa bir söyleşi kendisinin bizi kırmayıp değerli zamanını ayırdığı için büyük teşekkürler…

ÖZCAN GÜLER: Öncelikle merhaba ziyaretçilerimizin tanıması adına kısaca kendinizden bahsedermisiniz?

KADiR ULU: Kadir Ulu : 1985 Bursa doğumluyum.İlk, orta ve liseyi Bursa’da ; üniversiteyi Eskişehir A.Ö.F ‘de açıktan ve Sakarya Üni.’de tamamladım. AÖF işletme ve Almanca Müt.-Ter. mezunuyum. Formasyon eğitimi aldım, öğretmenlik yapabiliyorum fakat atama sınırlı sayıda ve puanlar yüksek olması sebebiyle atanamadım özel sektörde bir firmada dış ticaret bölümünde çalışıyorum.

ÖZCAN GÜLER: Bize kuşçuluğa nasıl başladığınızdan bahsedermisiniz?

KADiR ULU: Hayvan beslemeye, özellikle kanatlı hayvan beslemeye özel bir ilgim vardı . Kendimi bildim bileli terasta gerek tavuk gerekse bıldırcın vb.hayvanlar hiç eksik olmamıştır. Semt olarak çevremde hep güvercin besleyen büyüklerim olmuştu. Güvercinlerin farklı renkte, özellikte ve kendi yavrularına bakıp çabuk üremeleri uçuş stilleri dikkatimi çekmişti. İlk güvercinlerimi tahmini orta 1. sınıfa giderken babam koğukçınarda ısrarım üzerine birinden almıştı. O zaman anlamıyoruz tabi dün gibi hatırlıyorum zaman ilerledikçe arap mardinin oyunlu fakat kanadının altında ur; beyaz eşinin kısır , diğerlerininde kırma olduğunu anladım. İlerleyen vakitlerde güvercin besleyen arkadaşlardan, Yenişehirdeki kuzenlerimden ve bi abimden kuşlar edindim. Başlarda ortaokul arkadaşımla besliyordum ve kaçan kuşumuz illaki oluyordu bu sebepten dolayı biz bu hobiyi yapamıyacağız endişesine kapıldığımız oldu fakat herşeyin acemiliği olduğu gibi yavaştan ve özellikle posta güverciniylede tanışınca olay ayrı bir şekil alarak devam etmeye başladı..

ÖZCAN GÜLER: Beslediğiniz ırkta size göre dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

KADiR ULU: Posta güvercini benim görüşüme göre duruşu, uzun mesafe yoldan gelme meziyeti , sadakati ve ahlakı bakımından en asil güvercin türlerinden bir tanesidir. Şuan da bölgesel yarışlar bakımından baya revaçta bir cins. Bakımı sert kuş olmasından kolay fakat özelliğinin belirginleşmesi yani salımlara-yarışlara hazırlanması açısından oldukça zor bir türdür.Irkın taşıması gereken tüm vasfının yani başta ben posta beslediğim için söylüyorum kanı yani mental olarak sadakati ve zekası ; fiziki olarakta başta postalarda göz yapısı(şuan yol özelliği gözle bağlantılı olup olmadığı hakkında farklı düşünceler var)boyu ,kas-iskelet yapısı (duruşu) , kanat-kuyruk yapısı yapısı,gaga – burun yapısına dikkat edilmesi gerektiğini düşünüyorum.Ve en önemlisi soyunu bildiğimiz yani pedigre olarak takip edilip kanıtlanmış kuşların olması ve edinilmesi işimizi daha da kolaylaştıracaktır.

ÖZCAN GÜLER: Damızlık seçimi, kuşlardaki ıslah çalışması için bizlere neler söylemek istersiniz.?

KADiR ULU: Damızlık seçiminde bahsettiğim gibi soyağacı önemli daha sonrasında posta kuşunda beklenen en büyük özellik uzun yol yapabiliyor olması yani zekası ve salımlarda dayanıklılık göstermesi olduğu için belirli fiziki yapıya yani güçlü gövde ve kas sistemi, kanat telek yapısı ve göz-burun olmak üzere bu bütünlüğü bir arada bulundurması gerektiğini düşünüyorum. Şuan posta kuşunun gözündeki tabakalardan farklı anlamlar çıkartan profesyonel yetiştiriciler mevcuttur. Bu göz yapısı postalarda yol yapma vb. özellikleri gün yüzüne çıkardığı ve damızlık seçiminde önemli rol oynadığı söylenmektedir.Gün geçtikçe bilinçsiz soy çaprazlaması ve en kötüsüde farklı türlerin eşleştirilmesi ıslahı tamamen zorlaştırmakta hatta içinden çıkılmaz bir hale sokmaktadır. Posta kuşunda şuan 2 çizgi var birincisi yol(yarış)postası ve ikincisi çoğu türlerde olduğu gibi kostüm postası.1. olarak bahsettiğim yol postalarında ıslahın çok önemli olduğunu düşünüyorum yani kuşun kanını farklı iyi kandaki kuşu bulup eşleştirebilmenin önemi büyüktür.

ÖZCAN GÜLER: Eski kuşlar ve eski kuşçular hakkında neler söylemek istersiniz.?

KADiR ULU: Eski kuşlar hakkında çok fazla bilgim yok sadece kulaktan duyma bilgiler var. Posta kuşu için de eski kan yani yıllardır denenmiş bir sonuca ulaşılmış kuş doğal olarak tercih sebebidir. Posta kuşu biraz daha evrensel ve yarış bazlı olduğu için denenip,bol antrenman yani kademeli salımlarda en uzun mesafe gideninin ortaya çıkartılmasıdır. Eskiye nazaran kuş yetiştiricilerin imkanlarının daha fazla olduğunu düşünüyorum. Gerek kümes gerekse yem çeşitliliği ilaçlar vb. konusunda daha şanslı olduğumuzu düşünüyorum.

ÖZCAN GÜLER: Günümüz kuşları ve kuşçuları hakkında bize neler söylemek istersiniz?

KADiR ULU: Şuan eskiye nazaran kuş cinsleri ve cinsler içinde çeşitlilik de arttı.Bu çeşitliliği şu dört-beş yıl içerisinde belirgin olarak görebiliyoruz.Kostüm ve göze hitap konusunda gerçekten olumlu yönde bir değişim söz konusu fakat cinsinin özellikleri çaprazlamalarla kaybedildiğini düşünüyorum. Çevremde çok şükür hep elit kişiler yani aile ortamı ve yaşantısı belli çıtada devam eden hobi olarak edinmiş kişiler var. Bizim için kuş beslemek amaç değil bir kafa dağıtmak için bir araç halindedir. Etrafa baktığımızda genelleme yapmıyorum fakat çoğu kişinin kuş için kavga edebilecek, yalan söyliyecek, işi gücü olmayan kendini sadece kuşlara kaptırmış kişilerden meydana geldiğini; kaçan kuşun arkasından yabancı şahısların kapısına gidip rahatsız edecek boyutta bir yola girmiş olduklarını görebiliyoruz.Bu ve buna benzer davranışlar ve şahıslar yüzünden üzerimizde olumsuz bir intiba ve önyargı oluşturulmaktadır. Sırf bu durumda babam ve evdekilerin tutumu yüzünden hala kuş uçurmuyorum. Köydeki kümesimde hafta sonları bu merağımı gideriyorum.Herkesin kuşun kendine muhakkak değerlidir gönül isterki her kaçan kuş sahibine geri iade edilsin ama arada mesafelerin olması ve bu kuralı sallamayıp kendini sadece avareciliğe adamış kişiler olmasıyla bu olay hobiden çıkmakta balık yakalama işin dönmektedir.benim fikrim gözden çıkardığımız kuşları uçurmak yada şimdi görüyorum besleyecek yeri olmayıp boş arazilerde uçum yaptıran kişiler gibi serbest uçum yaptırmak.Gerek sosyal medya gerekse iyileşen şartlarla biraz daha anlayışlı biraz daha birbirinden haberdar ve birbirine yardımcı kişilerin artması işin güzel tarafıdır.

ÖZCAN GÜLER: Beslemiş olduğunuz ırk camiasına bakışınız düşünceleriniz nelerdir?

KADiR ULU: Giderek popülaritesi artan bir tür beslediğimi düşünüyorum. Bu düşünce çevremize baktığımızda Derby 16 , Kırkpınar arena vb. gibi bölgesel ortak kümes vb. yarışlarının hız kazanması bu fikrimi destekleniyor.Posta kuşu gerçekten evrensel bir güvercin türü. Almanya ,Belçika, Hollandadan tutunda ta Çine kadar uzanan mesafede bu türe özel bir ilgi var olmaktadır. Diğer taraftan yüksek meblalara iş adamları vs. kişilerden talep edilmektedir. Çok daha eskilere gidildiğinde bu türün gururlu bir tarihçesi var. Savaşlarda vb özel durumlarda hayati bir önem taşıdıkları herkes tarafından bilinmektedir.

ÖZCAN GÜLER: Bu güne kadar gördüğünüz çok beğendiğiniz kuş ve kuşçuları bizimle paylaşırmısınız.?

KADiR ULU: Türün genel özellikleri haricinde her besleyiciyi mest eden yada hoşuna giden renk fizik ve meziyet aranmaktadır.-Güvercin dendiğinde ilk aklıma gelen Posta ve dönekler (özellikle Muradiye) dir. Posta güvercinin zekası ,muradiye ve döneklerin hava yaptığı akrobasi beni etkilemektedir. Fizikli, kafa kas kanat kuyruk yapısı güzel bütün posta kuşlarını beğenirim 🙂 Kuşçulara değincek olursam ilk olarak beni postayla tanıştıran tahıl içinde dükkanı olan Mustafa S. abimdir. Beni yakın zamanda sağlam kanlı postalar ve kostüm postalarıyla ilk tanıştıran ve her zaman yanımda olan Yasin Hatip (reis) abimdir. Ardından Ersel Akpınar abim gelmektedir.Etrafımda güvenilir özü söz bir kişilerin olduğunu düşünüyorum.Kuşçu olarak nette çok fazla arkadaşım var falan görüştüğüm kişi sayısı bir elin parmak sayısını geçmez. Her alanda olduğu gibi bu hobide de en yakınınızda az öz arkadaşların olmasının daha eftal olduğunu düşünüyorum.

ÖZCAN GÜLER: Güvercin hastalıkları ile ilgili söylemek istediğiniz birşeyler varmı.?

KADiR ULU: Kanatlılarda hastalık oldukça hızlı ilerlediği için öncelikle tedbir almak şart. Temiz, havadar kümes ortamı ve temiz bilindik yerden yem almak,yabani hayvanlardan biraz daha izole olmak işi kolaylaştıcak olduğundan eminim.Aşı işi güvene aldığı bilinmekte fakat daha hiç hayvanlarıma aşı uygulamadım.

ÖZCAN GÜLER: Günümüzde güvercinler için ilaç kullanımı çok yaygınlaştı bu hususta fikirleriniz nelerdir.?

KADiR ULU: Bu seneye kadar 1 kere hariç ilaç nedir pek bilmedim . Hafif hırıltı ve göz yaşarmasında kullanıp netice aldığım ilaçlar harici pek kullanmadım. Ancak internet ortamında falan farklı farklı hastalıklar türediğini görüyoruz. Buna paralel olarak ta ilaç kullanımı da gün geçtikçe artmaktadır.

ÖZCAN GÜLER: Size göre güvercin kümesleri nasıl olmalıdır bu konuda okuyuculara kısa bilgiler verirmisiniz.?

KADiR ULU: Mümkünse kümesin bahçeye açılıyor olması oldukça önemli bence çoğu hayvanın olduğu gibi hayvanların ayaklarının kümesten çıkınca toprağa değmesinde fayda var. Güvercin kümeslerinin çok sıkışık olmamasında fayda var. Ve en başta kümeslerinde ceyran yapmıyacak bir havalandırma sirkülasyon var olması gerekiyor. Dışkılardan kaynaklanan koku ve asidik havaya kuşların oldukça az maruz kalmasında, tabana ızgara uygulamada ve mümkünse kümesin ışık almasında fayda var.Yemlik suluk ve yuvalıkların dezefktasyonu ve temizliği önemlidir.Kuşlar yeme indiğinde birbirini rahatsız etmeden rahat yiyecek tarzda olmalıdır.

ÖZCAN GÜLER: Son söz olarak bize ve kuşçulara buradan neler söylemek istersiniz.?

KADiR ULU: Bu camia özellikle teknolojinin artmasıyla gün geçtikçe daha iyi şekil almakta uzaklar yakın olmakta ,arkadaşlıklar artmaktadır. Bu konuda sizin(admin) gibi bilinçli ve yardımsever arkadaşların çoğalması bilgi paylaşımının ve yardımlaşmanın hızlanmasını sağlamaktadır.Her camiada insanlar olduğu gibi aramızda hatırı sayılır insanlarda bulunmaktadır. Kuş bahane olarak farklı illerde farklı arkadaşlarla tanışma fırsatı sağlamaktadır.. Kuşçuluğu hobi olarak yani amaç değil kafa dağıtacak bir araç olarak görmekte fayda olduğunu düşünüyorum.Bu konuda kalp kırmadan birbirimize her zaman destek olmalıyız. Aşırıya kaçmadan aile 1. planda kalacak şekilde bu hobiye şekil vermeliyiz.Gün geçtikçe alan daralmakta kentsel dönüşüm vb. durumlar ile bu hobide farklı bir boyut alacak ,bununda negatif mi pozitifmi sonuç vereceğini zaman gösterecek…
Herkese keyif, sağlıklı ,huzur, mutluluk ve bol yavru dolu hobiler;ömürler….

[jetpack-related-posts]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to top