GÜVERCiNLERiN SINIFLANDIRILMASI

Güvercinlerin sınıflandırılması

Çeşitli şekillerde sınıflandırılırlar. Uzun gagalı-kısa gagalı, paçalı-paçasız, tepeli – tepesiz gibi sınıflandırmalar yapılmakla birlikte en çok tercih edilen yetiştirilme amacına göre yapılan sınıflandırmadır. Güvercinler yetiştirilme amacına göre;

Süs güvercinleri: Dış görünüşlerinin ilginçliği ve güzelliği nedeni ile yetiştirilen güvercinlerdir. Baş üstünde takke, göğüste gül, bacaklarda paça gibi ilave özellikler, daha gösterişli kuyruk, göğüs gibi vücut parçaları, farklı ve ilginç göz ve telek rengi gibi özellikler nedeni ile tercih edilen güvercinlerdir. Süs için yetiştirilen güvercinlere Alabadem, Burmalı, Çiçi, Demkeş, Fırfırlı, Göğsüak, Hünkari, İçağlı, İskenderun, İstanbullu, Karakan, Ketme, Kızılbaş, Selçuk, Taklambaç, Tavuskuyruk, Yaşmaklı ırkları örnek verilebilir.

Dalıcı güvercinler: Bu güvercinler belirli bir yüksekliğe çıktıktan sonra, kendisine pırıltı (parıltı) gösterildiği zaman, hemen dalan güvercinlerdir. Yerde güvercin sahibinin, elinde tuttuğu beyaz renkli güvercini, gökyüzünde uçan güvercine göstermesine pırıltı ya da parıltı adı verilir. Dalıcı güvercinlere Adana, Azman, Bango, Baska, Dolapçı, Domino, Dönek, Kelebek, Mısırî, Ödemiş ve Yoz ırkları örnek verilebilir.

Filo uçucuları: Bu ırkın bireylerinde dalma, takla atma, dolap, çember dövme ya da dönme gibi özellikler bulunmaz. Bu güvercinler gökyüzünde toplu halde uçarak, hünerlerini sergilerler. Bunlar Ağ, Amberi, Bağdat, Baştankara, Bayramlı, Buludî, Burmalı, Çakçırlı, Çiçi, Dervişaliler, Fırfırlı, Halebî, İskenderun, İspir, İspir Bağdadi, İstanbullu, Karaperçemli, Karakuyruk, Keşpir, Kınıfırlı, Mazoni, Meverdi, Müsevvet, Nakışlı, Safra, Sırtıkızıl ve Yaşmaklı ırklarıdır.

Taklacı güvercinler: Uçarken öne ya da arkaya takla atan güvercinlere verilen addır. Taklacı güvercin ırklarına, Çakçırlı, Çorum, Göğsüak, İçağlı, Ketme, Kızılbaş, Malatya, Taklambaç ve Van Yüksek Uçucusu örnek verilebilir.

Çember dövücüler: Bunlar havada bir çember şeklinde dönerken, aynı zamanda takla atan güvercinlerdir. Anadolu Çember Dövücüsü bu gruba örnek verilebilecek bir ırktır.

Makaracı güvercinler: Bu gruba giren güvercinler, havada kendi çevrelerinde dönerek süzülürler. Bu hareketleri bir makaraya sarılan ipe benzediği için, güvercinlerin
bu hareketine makara, bu tip güvercinlere de makaracı denmiştir. Makara yaparken süzülmenin ölçüsü bir elektrik direği uzunluğudur. Standart bir makaracı güvercinin en az bir elektrik direği boyu süzülmesi gerekir. İyi yetiştiricilerin hedefi 3-4 direk boyu makara yapan kuşlar yetiştirmektir.Makaracı ırklara Alabadem, Bursa, Çakal, Mülakat, Oryantal ve Trakya Makaracısı örnek verilebilir.

Dönücü güvercinler: Bu güvercinler havada çeşitli dönüş manevraları yaparlar. Bu gruba Dolapçı, Dönek, Macır Selaniği , Kelebek ve Ödemiş ırkları  örnek verilebilir.

Ötücü güvercinler: Havada yaptıkları çeşitli hareketler ya da dış güzelliklerinden daha çok, çeşitli şekillerde icra ettikleri ötüş özellikleri ile ön plana çıkan güvercinlerdir. Ankut, Bayburt ve Kumru ırkları bu gruba giren güvercinlerdir.

Yarış güvercinleri: Posta güvercini adıyla bilinen güvercinlerdir. Bu güvercinler, yetiştirildikleri yerden belirli bir uzaklığa bırakıldıktan sonra, belirli bir sürede eski yerlerini bulan güvercinlerdir. Bu mesafenin uzunluğu birkaç kilometreden, bazı uzun maraton yarışlarında, birkaç bin kilometreye kadar çıkabilmektedir. Bu güvercinlerde belirli bir renk ya da şekil standardı yoktur. Bu kuşlar tamamen uzun mesafe uçma ve eski yerini bulma özelliklerine göre yetiştirilirler.

Yüksek uçucular: Kartal, şahin ve atmaca gibi yırtıcı kuşlar yüksekte uçtuklarından, güvercinler genellikle yüksek mesafeleri sevmezler. Yükseklere çıkarak uçmayı tercih eden güvercinlere yüksek uçucu adı verilir. Bu gruba Van Yüksek Uçucusu, Sırp Yüksek Uçucusu, Budapeşte Yüksek Uçucusu, Tippler örnek verilebilir.

Besi güvercinleri: Sadece besleme amacıyla yetiştirilen ve diğer uçma ve form gibi özelliklerine dikkat edilmeyen güvercinlerdir. King, Mondaines, Carneau gibi yabancı kaynaklı ırklar bu gruba örnek verilebilir.

[jetpack-related-posts]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to top