ADEM AYDIN İLE SÖYLEŞİ

ALTIN KANATLAR söz uçar yazı kalır düşüncesiyle kıymetli arkadaşım Adem Aydın değerli vaktinden bize de ayırarak söyleşimize katılmıştır. Çocukluğumuzun birlikte geçtiği bir çok güzel hatırayı barındırırım kendisiyle bu hobiye canı gönülden meraklı dönekte nırvanaya ulaşacak en kısa zamanda, kendisinden güzel soylar edinmeme vesile olmuştur. Burdan bir kez daha kendisine teşekkür ederek söyleşimize başlıyorum.

Özcan GÜLER: Öncelikle merhaba kısaca ziyaretçilerimizin tanıması adına kendinizden bahsedermisiniz?

Adem AYDIN: ilk olarak burdan tüm okuyuculara merhaba demek istiyorum; adım Adem soyadım Aydın bursa da ikamet etmekteyim 35 yaşındayım muhasebe işleri ile uğraşmaktayım

Özcan GÜLER: Bize kuşçuluğa nasıl başladığınızdan bahsedermisiniz?

Adem AYDIN: Bursa / Fatih Mahallesinde ikamet etmekteyim sene 1995 yan komşumuz Oynarcı Hikmet abimizden kuşçuluğa merak sarmışız ve o seneden bu seneye çeşitli güvercin ırklarına bakmışımdır.

Özcan GÜLER: Beslediğiniz ırkta size göre dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Adem AYDIN: Emek verdiğim ırk dönek ırkıdır. genel olarak siyah beyaz ve paçasız olurlar. Bence dikkat edilmesi gereken en önemli noktalar diğer ırklara göre bakımıdır. Çok narindirler iyi bakım yapılmadığında çok çabuk hastalanırlar. Aşıları muhakkak yapılmalı tüy dönemlerinde erkek dişi ayrımı yapılmalı vitaminleri verilmelidir.

Özcan GÜLER: Damızlık seçimi, kuşlardaki ıslah çalışması için bizlere neler söylemek istersiniz.?

Adem AYDIN: Damızlık çalışmaları bence havada eşlemeler ile olmalıdır. iyi diye tabir edilen bir safkan güvercini havada seyredilip yine aynı vasıflara sahip iyi bir güvercin ile eşlemelerde çıkan yavrulara bakılır. Alttan gelen yavruların havada yine vasıflarına bakılır her zaman tercihim anne ve babayı geçen yavruları damızlığa ayırmaktır.

Özcan GÜLER: Eski kuşlar ve eski kuşçular hakkında neler söylemek istersiniz.?

Adem AYDIN: Eski kuşlar hakkında çok bilgiye sahip değilim. 10 yıldır aktif dönek bakıyorum dolayısı ile ustalarımızın eski anlatılan dönekleri uykularımızı kaçırıyor. Fakat geçmiş ustalarımıza bu konuda biraz sitemliyim o eski dönen güzel güvercinleri anlatılanları bize taşıyamadıkları için, dönek camiasının belirli önde gelen ustaları herkes kendini bilir geriden gelen arkadaşlar için ön ayak olmalılar her şey PARA değil bence paylaşım içten olmalı, sağ olsunlar bursa dönek camiası olarak döneğe senelerce hizmet etmiş çok değerli ustalarımız var bize çok güzel örnek olmaktalar. Eskiden 20-25 sene önce her kümeste en az bir iki dönek varmış şimdilerde sevimliler var Allah herkese güzel dönekler nasip etsin.

Özcan GÜLER: Günümüz kuşları ve kuşçuları hakkında bize neler söylemek istersiniz?

Adem AYDIN: Günümüz kuşları bence iyi olacaklar ümidim var. Dönek besleyen genç arkadaşlar artık daha bilinçli güvercin bakmaktalar emek vermekteler emek başarıyı getirir. Kuşlarımızda sebebini çözemediğim bir taşkınlık ve bir hızlılık hakim mülayimlikten uzaklaşmış telaşeli kuşlar çalışa çalışa doğru eşlemeler ile bu durumu ortadan kaldıracağımızı ümit ediyorum.

Özcan GÜLER: Beslemiş olduğunuz ırk camiasına bakışınız düşünceleriniz nelerdir?

Adem AYDIN: Dönek camiası bence güzel dostlukların oluştuğu dönek ırkı ile ilgili düşüncelerin birleştiği bir camiadır. Camiada dönek güvercini için ömürlerini vermiş ustalarımız bulunmaktadır. Sevgi ve saygı olduğu müddetçe bu camia ustalarımızın güzel tavsiyeleri ve öğretileri ile sürekli ayakta kalarak geleceğe hizmet edeceği düşündeşindeyim.

Özcan GÜLER: Bu güne kadar gördüğünüz çok beğendiğiniz kuş ve kuşçuları bizimle paylaşırmısınız.?

Adem AYDIN: Sadece bursa’yı gezdiğim için diğer illerdeki döneğe hizmet etmiş arkadaşlar bizleri yanlış anlamasınlar. en güzel kuşu bursa da Adem Taka Millet mahallesindeki kafesinde Yamuk Gagalı galaca dişi ve ayvalık dişi yine aynı tarihlerde Denizli’li köksal abiden gelen Adem Taka abimizin bahçesinde uçan pal atom erkek, Aydın Vinç ve Tarkan abilerin bahçesinde uçan kara tren adlı kuş ömrümde bu güne kadar seyrettiğim en güzel kuşlardı daha bir sürü sevimli seyrettim 8 yılda bursa da üstlerine başka kuş seyretmedim.

Özcan GÜLER: Güvercin hastalıkları ile ilgili söylemek istediğiniz birşeyler varmı.?

Adem AYDIN: Hastalıklar en büyük sıkıntım hekim olmadığım için beni en derinden yaralan konudur çünkü bir türlü hastalandıklarında bir çare bulamıyorum her türlü ilaç denedim bir sürü güzel güvercinim önlem alamadığım için ölmüştür. Fikrimce bütün camia için kanayan bir yaradır hastalık konusu ve o kadar çok ilaç var ki piyasada hangisinin doğru olduğunu bile karıştırır olduk. En doğru yöntem kafeslerimizi temiz tutacağız ve havalandırmaların güzel yapılması uçum kümesleri için vitamini sürekli vermelidir.

Özcan GÜLER: Günümüzde güvercinler için ilaç kullanımı çok yaygınlaştı bu hususta fikirleriniz nelerdir.?

Adem AYDIN: ilaçlar güvercin ırkının vazgeçilmezi ama kalıcı hasarlar bırakmakta ve bu durum yumurtadan yavrulara da geçmekte mümkün mertebe ilaç kullanmamak en doğru yöntemdir.

Özcan GÜLER: Size göre güvercin kümesleri nasıl olmalıdır bu konuda okuyuculara kısa bilgiler verirmisiniz.?

Adem AYDIN: Güvercin kümesleri olabildiğince temiz olmalıdır.

Özcan GÜLER: Son söz olarak bize ve kuşçulara buradan neler söylemek istersiniz.?

Adem AYDIN: Güvercinler çok özel hayvanlardır. Sahibi ile aralarında özel bağlar vardır. Herkes güvercinlerinin kıymetini bilsin.

Saygılar…

[jetpack-related-posts]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to top